Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmanın olanaklarına değindikten sonra, aklınızdaki şahıs işletmesi nasıl kurulur sorusuna yanıt verebiliriz.

Şahıs şirketi kurmanın avantajlı yönleri bulunuyor ve ilerde işlerinizi geliştirmeye karar verdiğiniz zaman diğer şirket türevlerine geçiş yapma imkanınız da olabiliyor.

Bu nedenle mali müşavirlik konusunda firmamızdan destek alarak, şirket açarken son derece hızlı bir şekilde, kimliğiniz ile ofisimize geldiğinizde, 15 dakikada vergi levhanızı oluşturabiliyoruz.

Bir mali müşavir ya da muhasebe kurumuna başvurulmaması, sizlere evrak maliyeti ve zaman kaybı olarak dönmektedir. Bu nedenle evrak ve gerekli işlemleri tamamlama ve hızlı bir şekilde vergi mükellefiyetinizin açılışı konusunda, bizlerden destek ve danışmanlık alabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurulumu Konusunda Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: +90 (212) 615 61 51

Şahıs Şirketi Nedir?

Kendinize ait olan bir işletme kurmak istiyorsanız, bu size özel olur ve şahıs şirketi olarak tanımlanır. Bir başka deyişle, limited şirketler veya anonim şirketlere kıyasla daha küçük olan işletmelerin tanımlanmasında şahıs şirketi terimi kullanılıyor. Şahıs şirketlerinde işlemler, yönetimin tek bir kişinin elinde olması sebebiyle çok daha kolay bir şekilde yürütülebiliyor.

Diğer şirket kuruluşları ile kıyaslandığında, kuruluş aşaması şahıs şirketlerinde çok daha hızlı ve basit bir şekilde ilerliyor. Hazırlanacak evrakların şahıs şirketi kurmak aşamasında az olması ve yönetimin tek bir kişiye bağlı olması nedeniyle, bir şahıs şirketi kurmak son derece kolay olabiliyor.

Bizler bu konuda sizlere en hızlı şekilde destek olmak için, 15 dakikada şahıs şirketi kuruluşunu tamamlıyoruz.

Neden Şahıs Şirketi Kurmalısınız?
Yeni bir girişim gerçekleştirmek istiyorsanız, şahıs şirketi kurarak iş hayatına atılabilirsiniz. Bir ticari kuruluş ile başlayacağınız işlemler, belirtildiği gibi diğer şirket türevlerine kıyasla daha kolay işlemler yapılmasını sağlıyor. Bir ofis veya dükkan açmakla ilgileniyorsanız, şahıs şirketi kurmanın en ideal seçenek olduğunu bilmelisiniz. Eğer ilerleyen dönemlerde işlerinizi büyütme kararı alırsanız, şahıs şirketinizi bir limited şirkete çevirme imkanınız da olacaktır.

Şahıs şirketi kurma konusunda 2018 senesinde getirilen bazı güncellemeler, mali müşavirlik desteği almayı gerektirebiliyor. Firmamız sizlere bu konuda www.bahadircure.com adresimizle danışmanlık hizmeti veriyor. Bu nedenle, aklınıza takılan soruları bizlere danışarak hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantaj ve Dezavantajları
Bir şahıs şirketi nasıl kurulur konusunda merak ettiklerinizi yanıtladığımız bu yazıda, şahıs şirketlerinin ilk aşamada avantajlarına değinmek gerekir.

 • Kuruluş masrafları diğer şirket türevlerine kıyasla daha azdır.
 • Şahıs şirketini hem kolay bir şekilde açabilir, hem de kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.
 • Şahıs şirketi kurma konusunda belli bir sermayeniz olmasına gerek yoktur.
 • Ortaklık kurmanıza gerek kalmadan, kişisel olarak şahıs şirketini kurabilirsiniz.
 • Şahıs şirketlerinin muhasebe giderleri, diğer şirket türlerine göre daha düşük miktardadır.

Şahıs şirketi kurmanın tek dezavantajı ise, diğer şirketlere kıyasla daha az prestij sahibi olması olarak gösterilebilir.

Bunun dışında şahıs şirketlerinde vergi oranı artan oranlıdır. %15 ile başlayıp %35’e kadar artış göstermektedir.
Bu orana ait tutarlar her yıl Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmaktadır
2018 yılı için Gelir Vergisi Oranları aşağıdaki gibidir;
14.800 TL’ye kadar………………………………………………% 15,
34.000 TL’nin 14.800 TL’si için 2.220 TL, fazlası….. % 20,
80.000 TL’nin 34.000 TL’si için 6.060 TL,  fazlası…% 27,
80.000 TL’den fazlasının 80.000 TL’si için 18.480 TL, fazlası….% 35.

Şahıs Şirketi Kurarken Gereken Evraklar
Şahıs şirketi kurma aşamasında, mali müşavir desteği almanızın öneminden bahsettik. Şimdi ise, şahıs şirketi kurmak için gerekenler ile, hazırlanması gereken evrakları ele alabiliriz.

 • İşlemleri sizin adınıza tamamlamamız için bize vereceğiniz vekaletname,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Açılacak iş yerinin kira kontratı ya da mal sahibi sizseniz tapu fotokopisi, şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar arasında yer alıyor.

Şahıs Şirketi Kurma Aşaması
Şahıs şirketi kurma aşamasını, yukarıda belirtilen belgeler ile birlikte vereceğiniz vekaletname ve ofisimizde bize ayıracağınız 15 dakika ile tüm işlemlerinizi en hızlı şekilde tamamlanmış olacağız.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyetleri
Şahıs şirketi kurarken, en önemli konulardan birisi şahıs şirketi kurma maliyeti ile yapılacak ödemeler olacaktır. Bu, 2018 senesinde getirilen yönetmelikler sonucunda belirlenen birkaç ücreti ödemeniz anlamına geliyor.

 • Meslek Odası Kayıt Ücreti (zorunlu mesleklerde),
 • Kira Kontratı Damga Vergisi,
 • Defter Tasdik Ücreti.

2018 yılı için şahıs şirketi açma maliyetleri 700-1000TL arasında değişmektedir.
Eğer siz de hala şahıs ya da limited şirket kurmak konusunda kararsızsanız, bir de limited şirket kurma ile alakalı rehberimizi inceleyebilir ve ikisinin arasındaki farklı avantaj ve dezavantajları kolayca kavrayabilirsiniz. Eğer hala aklınıza takılan soru ve sorunlar varsa bizlerle hiç çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.